A zseni, Nikola Tesla felejthetetlen szavai

0

A világ legnagyobb „strébere” (geek), Nikola Tesla 159 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot a Horvátországi Smiljanban. Élete során rengetek felfedezése volt, számtalan elképzelhetetlen találmánya és elmélete akkoriban még jelentéktelennek tűnt, de halála után (ahogy lenni szokott) híressé váltak. Munkájának nagyságát Fiorello LaGuardia dicshimnusza is jól tükrözi: „Tesla nem teljesen halott. Csak szegény, elfáradt testét helyezték nyugalomra. Az igazán fontos dolgai még mindig szerves része civilizációnknak. Teljesítménye jelen van számításainkban és a mindennapi életünkben.” Köszönet mindenért Nikola Tesla, Boldog Születésnapot!

Nemi egyenlőség

„A női elme tökéletesen demonstrálja az emberek szellemi elsajátításának és teljesítményének képességét és ahogy a generációk követik egymást, az elme kapacitása egyre növekedni fog; az átlagos nők idővel jól képzettek lesznek mint a legtöbb ember, majd képzettebb. Agyuk szunnyadó képességeit szorgalmazni kell. A nők lepergetik magukról az évszázados elnyomásból származó béklyót, és fejlődésükkel megdöbbentik majd a civilizációt.”

Részlet az 1926-os, John B. Kennedy-vel készített interjúból. „When women is Boss”

Amerikai lét

„…A papírokat, melyek harminc évvel ezelőtt megadták nekem az Amerikai állampolgárságot, egy jól elzárt széfben tartják, míg a rendjeimet, diplomáimat, aranyérmeimet és más egyéb elismeréseimet egy régi fatörzsbe tették.”

1919-ből a “My Inventions V – The Magnifying Transmitter,” írásából.

A Szerbiai lét

„Van bennem valami, ami lehet, hogy csak illúzió, hiszen gyakran egyként érzem magam egy fiatal boldog néppel, de ha igazán szerencsés volnék, hogy megtudok valósítani a ideáljaim közül néhányat és ezek elérjék az egész emberiséget. Ha ezek a remények megvalósulnának, a legizgalmasabb gondolat az volna, hogy ez egy Szerb cselekedet.”

Belgrádi vasút állomás, 1892.

Egyetemes béke

„Elkezdtünk kozmikusan gondolkodni. Az együtt érző tapogatóink kapcsolatot teremtenek a homályos távolságba. A „Weltschmerz” baktériumai rajtunk vannak. Eddig azonban, csak a nemzetközi kapcsolatok területén értek el egyetemes harmóniát. Ez a postaszolgáltatás. Szerkezete kielégítően működik de(!) – mennyire távol vagyunk még attól a lelkiismeretes tisztelettől amitől a postás zsákoknak dagadniuk kellene.

1905, “The Transmission of Electrical Energy Without Wires as a Means for Furthering Peace,” című írásból.

Az öröksége

„Mi lesz az eredménye ezeknek a kutatásoknak, a jövő fogja megmondani. De bármi is legyen az, vezessen bárhova, engem kárpótolni fog mindenért, ha elismert lesz, hogy hozzá járultam a tudomány fejlődéséhez.”

1888, „The Tesla Alternate Current Motor,”

Türelem és tervezés

„Ez a baj a sok feltalálóval. Hiányzik belőlük a türelem. Hiányzik belőlük a hajlandósság a lassú, kimért és precíz számolásokra és ennek hiányában nem lesznek képesek teljes mértékben „érezni munkájukat”. Rögtön ki akarják próbálni az első gondolatukat. Eredményként felhasználnak, rengetek jó anyagot és visszafordíthatatlanul sok időt pazarolnak el feleslegesen, miközben a rossz irányba haladnak. Mindannyian követünk el hibákat, de ezt jobb a munka megkezdése előtt…”

1895, „Tesla, Man and Inventor,”

A földönkívüliek

„Természetesen nem minden bolygón alakult ki az élet. De minden bizonnyal léteznek, olyan planéták ahol létre kellett jönnie az életnek, ahol minden feltétel adott hozzá és a fejlődés valamely szakasza jelen van.”

1910, “How to Signal to Mars,”

Individualizmus és emberiség

„Amikor az emberről beszélünk, van egy koncepciónk az emberiség egészéről, és mielőtt tudományos módszereket alkalmaznánk a mozgásának vizsgálatára, el kell fogadnunk ezt fizikai tényként. De lehet ebben kételkedni? A több millió ember mind külön egyéniség, mindenki egy saját karakter és mégis együtt alkot egy nagy egységet. Bár szabadon cselekszünk és gondolkodunk, mégis mind összetartozunk, mint a csillagok az égbolton. Ezeket a kapcsolatokat nem lehet látni, de minden bizonnyal érezhetők. Ha megvágom az ujjam az fáj nekem, ez az ujj a részem. Ha látom, hogy egy barátomnak fáj, nekem is fáj meg a barátom és én egyek vagyunk. Vajon ez nem bizonyítja, hogy m egy nagy egésznek a részei vagyunk?”

1900, “The Problem of Increasing Human Energy,”

Pazarlás

„Építünk, de egyben rombolunk is. A munkánk és erőforrásunk nagy részét csak elpazaroljuk. Előre menetelésünk jelzi pusztításunkat. Mindenhol veszítünk időt, energiát és életet. Tragikus látásmód, de igaz…”

1910, “What Science May Achieve this Year,”

A jövő technológiája

„A közeljövőben lehetséges lesz a vezeték nélküli üzenet küldés a világ minden pontjára, minden ember képes lesz működtetni saját készülékét és bárhova magával tudja majd vinni.”

1909 Október, New York Times

Akik hitelt adtak a találmányainak…

„Megengedhető a jövőnek, hogy elmondják az igazat a saját munkájuk kiértékelése alapján. A jelen az övék. A jövő, amiért én dolgoztam, az enyém.”

2001, Tesla: Man Out of Time by Margaret Cheney

Az élet rejtélyei

„Az Élet létezik. Mindig is egy megoldhatatlan egyenlet marad, amely tartalmaz bizonyos ismert tényezőket.”

1935, “A Machine to End War,”

Awesome
  • Olvasók értékelése (0 Szavazat) 0

Hozzászólások

hozzászólás

Köszönjük ha megosztod

About Author

Hozzászólások lezárva.

Tetszett a cikk?

Oszd meg az ismerőseiddel is!