Megtévesztő színek – hogyan működnek?

0

Azt gondolod, hogy a színek objektívek? Gondold újra! A színek sokkal szubjektívebbek, mint azt valaha is gondoltad volna. Az alábbi illúziók megmutatják miért.

Tábla illúzió

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek1

Ezen a képen az A és a B mező megegyező színűek.

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek2

Nem hiszed el? Nézd meg még egyszer!

Ez mind a színállandósságnak köszönhető, amely segít az agynak felismerni a tárgyakat a visszatükröződött fény alapján. A szemünkben található kúpsejtek segítenek látni a színeket. Ahogy ezek a kúpok érzékelik a fény különböző hullámhosszait, különböző idegsejtek próbálják lefordítani a kúpsejtek tevékenységét. A B jelzés jól láthatóan egy árnyék alatt van. Agyunk ezt úgy értelmezi, hogy világosabbnak kell lennie, mint valójában.

Kocka illúzió

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek3

Egy újabb példa a színállandósságra. A bal belső doboz sötétebbnek tűnik, mint a másik, pedig ugyan olyan színűek.  Mindkét négyzet ugyan annyi fényt tükröz a szemünkbe, mégis különbözőnek látjuk őket.

Villogó rács illúzió

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek4

Ez egy egyszerű optikai csalódás. Fekete pontok jelennek meg a vonalak keresztezésénél, majd eltűnnek. De ha sokáig nézel egy pontot, akkor láthatod, hogy valójában fehérek.

A tudósok a mai napig próbálnak pontot tenni az ügy végére és megfejteni ezt a rejtélyt. Az egyik elmélet (a laterális gátlás) alapján az szem foto receptorai több információt küldenek az agyba mint amit fel tudna dolgozni. Mivel az agyad értelmezni próbálja az érkező jeleket, a legaktívabb agysejtek gátolják a szomszédos sejtek aktivitását, ami létrehoz egy egyenlőtlen fekete-fehér kontrasztot.

A „Cornsweet” illúzió

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek5

A színállandósság gátlás újra lecsap! Ha letakarod az ujjaddal a két panel közötti hajtást, hogy lásd.

A „Bezold” hatás

megteveszto-szinek-hogyan-mukodnek6

Wilhelm von Bezold fedezte fel, hogy a színek sötétebbnek látszanak, ha a környezetük is sötétebb. Ezen a képen úgy látszik, mintha a fehér oldalon lévő piros vonalak világosabbak lennének a fekete háttér előtt lévőnél.

A tudósokat még mindig zavarba hozza ez a jelenség. Bár egyesek azt mondják, hogy a színállandósság gátlás a hibás érte, sokan nem értenek ezzel egyet.

Awesome
  • Olvasók értékelése (1 Szavazat) 6.9

Hozzászólások

hozzászólás

Köszönjük ha megosztod

About Author

Hozzászólások lezárva.

Tetszett a cikk?

Oszd meg az ismerőseiddel is!