Új gombafaj, ami lebontja a műanyagot?

0

Egy felfedező expedíción az őserdőben, a Yale diákjai rábukkantak egy új gombafajra, ami képes felgyorsítani a műagyag hulladék bomlását.

Kevesen gondolják végig, hogy mit is kell kezdeni a műanyag palackokkal miután kiürítették a tartalmukat. A környezetvédők viszont tisztában vannak a szintetikus hulladékok környezetre való káros hatásaival. Felelőtlenségünknek a természet issza meg a levét.

Az amerikai lakosság évente mintegy 33,6 millió tonna műanyag hulladéktól termel. Ennek mindössze 6,5 százalékát hasznosítják újra és csak 7,7 százalékát használják fel energiát előállító létesítmények, amelyek áramot illetve hőt termelnek. Ennek eredményeként hatalmas mennyiségű biológiailag nem lebomló hulladék marad, melynek közel 1000 évre van szüksége a teljes bomlásra. Ami ennél is rosszabb, hogy a szennyezőanyagok beszivárognak a talajba és mérgezik a talajvizet.

De hála a Yale diákjainak, akik felfedezték az új gombafajt, a megoldás hamarosan elérhető lesz a hulladék feldolgozó üzemek számára, a bomlási folyamat gyorsítására.

A Yale’s Department of Molecular Biophysics and Biochemistry tanulói megállapították az eddig ismeretlen gombafajról, hogy mérhetetlen étvágya van a poliuretánért, egy olyan polimerért, amit szinte minden kemény műanyag gyártása esetén használnak.

A Fast Company elmondása alapján, az első olyan gombafaj, ami képes megélni a poliuretánon mindenféle beavatkozás nélkül illetve az anaerob (oxigén-mentes) környezet sem probléma, ami annyit jelent, hogy a hulladéklerakók alján is képes lenne életben maradni.

„Sok mikroba képes király trükkökre…” nyilatkozta Jonathan Russel a Yale végzett diákok magazinjába. De a fő oka a műanyagok (mint pl. a poliuretán) hosszadalmas bomlásának, hogy a mikroorganizmusok általában nem ismerik fel, mint élelmiszer. Ez okból kifolyólag a polimerek mikroszkopikus részecskékre való bomlása akár évszázadokig is eltarthat.

De a Pestalotiopsis mikro spóra megváltoztat mindent.

A Yale diákjai izolálták azt az enzimet, ami képessé teszi a gombát a műanyagok lebontására és meglátták a benne rejtőző lehetőségeket.

„Az átfogó oszlási folyamatot figyelembe véve, a példátlan anaerob (oxigén-mentes) növekedést, melyet kizárólag poliészter-poliuretán felhasználásával ér el, arra utalnak, hogy az endofiták biológiai sokfélesége és anyagcsere tulajdonságai hasznosak lesznek a bioremediáció számára.” írták a Applied and Environmental Microbiology nevű folyóiratban.

Nem kétséges, hogy az első lépés a környezetszennyezés csökkentésére, megszüntetni azon anyagok használatát melyek lebomlási ideje több ezer év. A második pedig a már előállított anyagok újrahasznosítása.

Mindazonáltal ez az új felfedezés számtalan új lehetőséget nyit meg a környezetvédelem területén. A műanyag hulladékok gyors lebomlása hihetetlen ugrást jelent.

A felfedezés és az abból született ingyenes publikáció innen tölthető le:
http://aem.asm.org/content/77/17/6076

Awesome
  • Olvasók értékelése (2 Szavazat) 10

Hozzászólások

hozzászólás

Köszönjük ha megosztod

About Author

Hozzászólások lezárva.

Tetszett a cikk?

Oszd meg az ismerőseiddel is!